Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 4 / 11 » Marangoni v Německu do nové etapy

Marangoni v Německu do nové etapy

 
image2159

„Marangoni konsoliduje svou přítomnost na německém trhu,“ takto poněkud tajemně znělo hlavní téma novinářského setkání, které společnost Marangoni uspořádala první den nového školního roku na severu Německa. Kolega z časopisu European Rubber Journal...

 
„Marangoni konsoliduje svou přítomnost na německém trhu,“ takto poněkud tajemně znělo hlavní téma novinářského setkání, které společnost Marangoni uspořádala první den nového školního roku na severu Německa. Kolega z časopisu European Rubber Journal v neformální diskuzi s představiteli italské společnosti s úsměvem poznamenal, že „konsolidace“ má v angličtině poněkud negativní nádech – konsolidovat prý znamená něco zmenšovat, redukovat. Na to konto jsem řekl, že u nás Čechů a Slováků vyvolává slovo konsolidace již více než 40 let také dost negativní emoce. Zvláště pokud se spojuje se slovy strana a společnost. V případě skupiny Marangoni a Německa však šlo o něco docela jiného.

Marangoni je v Itálii víc než hostem. Již přes dvacet let – od začátku 90. let – tu má něco jako druhé bydliště. Na počátku převratné etapy evropského i světového vývoje, kdy se rodily nové trhy společně s tím od války nevídané obchodní příležitosti, tu prozíravě investovala do výrobního závodu společnosti Ellerbrock, německého výrobce materiálů pro protektorování za studena. Ellerbrock byl nejen v Německu poměrně známou a uznávanou značkou s image německé kvality. Společně s výrobním závodem Italové převzali také obchodní a marketingové aktivity, nicméně Ellerbrock jako firma i značka pokračoval ve své činnosti v nezměněné podobě. Marangoni i Ellerbrock fungovaly výslovně konkurenčně, neexistovala prakticky žádná koordinace aktivit, ať už na výrobní, technické či obchodní úrovni. To se začalo měnit teprve postupně. Na začátku nového tisíciletí byla příslušnost ke skupině Marangoni vyjádřena malými písmeny pod logem Ellerbrock, na německý trh byla uvedena značka RingTread (exkluzivní protektorovací kroužky) a konkurenční vztahy obou firem (byť s jediným vlastníkem) byly nahrazeny integrací značek a řízenou obchodní politikou. Totéž probíhalo i na výrobní úrovni – sjednocování technologií, výrobních procesů, systémů řízení, logistiky.

Nový začátek
A právě 1. září 2011 bylo vyvrcholením tohoto procesu, tomu, co Marangoni nazývá konsolidací. Po 20 letech byl dokončen proces integrace Ellerbrocku do struktur Marangoni, jehož nejzřetelnějším a nejdiskutovanějším následkem bylo opuštění značky Ellerbrock. Značkové portfolio dnes zahrnuje značku Marangoni (bez jakéhokoli dovětku či podtitulku) a pro protektorovací systémy se používá jednak tradiční RingTread a jednak Profil Liner jako „dědic“ značky Ellerbrock. Také jméno továrny se z Ellerbrock Reifenrunderneuerungs-Technologie GmbH změnilo na Marangoni Retreading Systems Deutschland GmbH. Prakticky to znamená, že jméno Marangoni bude od nynějška i na produktech pocházejících z továrny v Hamburku a ta bude zásobovat hlavně německy hovořící trhy, Skandinávii a východní Evropu. Protektorovací materiál RingTread prodávaný na tuzemském trhu tak bude v hojné míře „Made in Germany“ vedle toho tradičního italské provenience. Bude to však změna čistě formální, protože vlastnosti a kvalita produkce budou naprosto identické.

Ultramoderní provoz
Výrobní závod Marangoni v Hensteadu-Urzburgu na severu Německa se rozkládá na ploše 26 500 m2 a dalších 13 500 m2 zabírá přilehlé logistické centrum. Plně automatizovaný provoz, bezesporu jeden z nejmodernějších na světě, zaměstnává pouhých 120 lidí, z toho třetina pracuje v administrativě. Sortiment tvoří protektorovací kroužky RingTread a protektorovací pásy Profil Liner. Závodem nás provedl Matthias Leppert, výkonný ředitel německé pobočky Marangoni. U firmy pracuje již patnáct let a tak pamatuje rané období spolupráce Ellerbrocku a Marangoni. Současné změny vnímá jednoznačně pozitivně, jako vyústění přirozeného vývoje a jediné možné řešení pro zachování konkurenceschopnosti na současném nesmírně komplikovaném trhu. Špičková technická a technologická úroveň továrny je tak trochu vyústěním nešťastné události, ke které došlo v roce 2003 – tehdy totiž tamní provoz vyhořel doslova na popel a řešilo se co dál. V tom roce se vedení Marangoni rozhodlo postavit závod zcela nový, přizpůsobený nejen současným, ale i budoucím požadavkům odvětví a uživatelů protektorů. Nový závod tak povstal jako bájný Phoenix „z popela“. V továrně je instalována nejmodernější automatická výrobní linka systému RingTread (Alpha Ring) či unikátní linka na míchání směsí. Přírodní kaučuk, který vstupuje do výrobního procesu, je standardizovaný, má tedy mezinárodně definované vlastnosti. Přesto vzorky z každé šarže putují do chemické laboratoře a jsou podrobovány analýze. Vlastní proces přípravy směsi přirovnává Matthias Leppert k přípravě pokrmu v kuchyni. Míchání probíhá ve dvou, někdy i ve třech kolech. Směs se mísí mezi rotory, jejichž vzdálenost se dá nastavovat, což je, jak poznamenává Leppert, hlavní přednost této linky. V průběhu míchání se do směsi přidávají potřebné příměsi. Mezi prvním a druhým kolem míchání se směs ochlazuje. Výsledný materiál je opět podrobován analýze. „Klíčové vlastnosti lze ověřit velmi rychle, a to přímo v laboratoři v rámci výrobní haly. Pokud je laboratoř schválí, materiál jde hned do výroby. Pokračují však zkoušky na další dílčí vlastnosti, tentokrát již na externím pracovišti, které mohou trvat i několik dnů. Protože je však pravděpodobnost nesrovnalostí velmi malá, po ověření těch kritických vlastností na místě jde směs dál do výrobního procesu. Pokud by se ale stalo, že by podrobná analýza odhalila vady, hotové výrobky nebo polotovary by skončily jako odpad,“ odhaluje taje kontrolního procesu ředitel továrny.

Celý článek si přečtěte v PR č. 4/2011



 
 
 
 

Komentáře k článku

 
 

Newsletter

Archiv

 

Reklama

MarketPoint

 
 
 

5. května 1323/9
140 00 Praha 4

Tel.: +420 261 221 953
Tel.: +420 241 409 318

Fax: +420 241 403 333
E-mail: info@pneurevue.cz