Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 3 / 16 » Záměr, nebo neschopnost?
Kam se poděl přirozený pud sebezáchovy? Evropská komise není zatím schopná ochránit malé a střední společnosti proti levným dovozům pneumatik z Číny. Místopředsedou Sdružení výrobců protektorů České republiky je Ing. Vladimír Skoupil, který nám přiblížil současnou situaci.
Žijeme v době, kdy je ze zřejmých důvodů velmi žádané stavět na odiv svou otevřenost. Evropští úředníci tak činí s neobvyklou ochotou, což naznačuje, že politická a společenská nutnost takového postoje má, bohužel, větší význam, než střízlivá racionální opatření chránící vlastní životní prostor.
Je potom velmi těžké hledat příčiny současného neutěšeného stavu, který zasáhl nejen segment výroby a obchodu pneumatik, ale téměř všechny segmenty trhu. Viděno prostým selským rozumem by přece nebylo nic jednoduššího než využít k ochraně vlastního trhu celních bariér. Instituce cla přece není žádným novým pojmem a jeho smysluplnost je jednoznačně z minulosti prokázána. Clo je ale vnímáno jako jakýsi nástroj uzavřenosti, což je v politickém světě velmi nepopulární.
Můžeme si tedy dál hrát na otevřenost a přihlížet tomu, jak si sami dobrovolně ničíme trh a necháváme bankrotovat domácí evropské společnosti, tak i tomu, jak se zbavujeme ekonomické síly a asijský kapitál nakupuje tradiční evropské značky. Nadnárodní, resp. globální aktivity znají pouze nekončící pozitivní vývoj hospodářských výsledků a vedení takových společností zná jen vlastní osobní ekonomický růst, který stojí na krásných excelových reportech. Kam se poděl respekt k tradičním hodnotám? Kam se poděl patriotismus? Není současný vývoj událostí příliš krátkozraký? Existují vůbec vůle a skutečná síla, které by něco takového dokázaly změnit?
Abychom uvedli čtenáře do kontextu, bylo by asi na úvod nejlepší představit Sdružení výrobců protektorů České republiky.
Sdružení výrobců protektorů České republiky (SVP ČR) je zájmovým sdružením právnických osob a bylo založeno statutárními zástupci předních výrobců protektorů v ČR. Sdružení je otevřené pro další zájemce z řad výrobců protektorů a podnikatelských subjektů – výrobců pneumatik a jejich obchodních zástupců, dodavatelů strojů a zařízení, dodavatelů materiálů pro výrobu, společností zabývajících se likvidací odpadů z výroby protektorů, vydavatelství odborného tisku a společností působících v oblasti zavádění a řízení systémů kvality. SVP ČR je členem mezinárodní asociace výrobců protektorů BIPAVER (Bureau international permanent des associations de vendeurs et rechapeurs de pneumatiques.) Podmínky členství upravují stanovy SVP ČR a předmětem činnosti sdružení je vzájemná spolupráce a výměna zkušeností s cílem zvyšování kvality protektorů z hlediska bezpečnosti silničního provozu, efektivity jejich používání a v neposlední řadě propagace obnovy ojetých pneumatik, jakožto činnosti přispívající k ochraně životního prostředí. K dosažení těchto cílů SVP ČR vytváří platformu pro výměnu zkušeností při zavádění systémů řízení kvality, pořádá odborná školení a nabízí státním orgánům spolupráci při přípravě a zpracování legislativy (zákonů a vyhlášek) týkajících se daného oboru. BIPAVER je pak sdružení národních asociací výrobců protektorů a zastupuje tak zájmy oboru v evropském měřítku. Jeho členem jsou kromě SVP ČR významná oborová sdružení jako německý BRV, britský RMA, holandské VACO, italský AIRP apod. Přidruženými členy jsou rovněž klíčoví dodavatelé jako Kraiburg, Marangoni, Bandag, Vipal apod. Bipaver tak reprezentuje odvětví, kde cca 400 malých a středních evropských firem zaměstnává přímo či zprostředkovaně více než 18 000 lidí.
Celý článek si můžet přečíst v aktuálním vydání Pneu revue 3/2016.