Pneurevue.cz » Aktuální číslo » PNEU REVUE 2 / 15 » Nová generace siliky
Společnost Goodyear začala ve svých pneumatikách používat siliku nové generace, která napomáhá k vyšší hospodárnosti pneumatik. Nová silika bude poprvé použita v pneumatice Goodyear EfficientGrip SUV, která přichází na trh v průběhu jara letošního roku.
Po více než dekádu spolupracovali výzkumní pracovníci společností Goodyear a PPG Industries, jednoho z předních světových výrobců siliky, a zkoumali vlivy chemicky upravené siliky na výkonnostní parametry pneumatiky. Cílem bylo dále vylepšit valivý odpor, aniž by to mělo škodlivý vliv na záběr pneumatiky na mokru. V nové pneumatice Goodyear EfficientGrip SUV byla tato silika příští generace použita v nové běhounové směsi a v novém dezénu.
„Naši zákazníci po celém světě vyžadují hospodárnější pneumatiky, ale zároveň chtějí, abychom minimalizovali ostatní obvykle nutné kompromisy,” řekl David Zanzig, ředitel divize Global Materials Science společnosti Goodyear. „Naši vědci zabývající se materiály spolupracovali v mezioborových týmech a společně s inženýry, kteří mají na starost dezén a konstrukci pneumatik, našli integrované řešení, které optimalizuje výkonnost. Nová silika hraje klíčovou roli při uspokojování potřeb našich zákazníků.”
Silika se používá jako složka běhounových směsích. Ve srovnání se sazemi, které jsou tradiční složkou v pneumatikách, silika snižuje valivý odpor, což napomáhá ke snížení spotřeby paliva.
Navíc se ukázalo, že tato nová silika, prodávána společností PPG Industries pod názvem Agilon Performance Silica, přináší výhody pro životní prostředí už v samotném výrobním prcesu. Jelikož ji lze snáze přidávat do směsí, továrny při její výrobě spotřebovávají méně energie a produkují méně emisí.
Při svém úsilí vyrábět ekologičtější pneumatiky zkoumala společnosti Goodyear různé možnosti týkající se siliky. Minulý rok se Goodyear dohodl s několika dodavateli, že bude nakupovat siliku získanou z popela po spalování rýžových slupek.
„Přestože žádný z těchto nových zdrojů siliky není schopen naplnit naši celkovou poptávku, každý z nich hraje důležitou úlohu v naší snaze vyrábět ekologičtější pneumatiky,” řekl Zanzig.
Není silika jako silika
Tzv. urychlená silika, syntetická forma oxidu křemičitého vyráběná v podobě bílého prášku nebo granulí, je v současnosti jednou z hlavních zbraní vývojářů v boji o vyšší energetickou účinnost pneumatik při zachování jejích bezpečnostních charakteristik. Pneumatiky se podílejí na celkové spotřebě PHM z 20 – 30 %, jinými slovy tento díl energie vyjádřený spotřebou paliva je nutný k překonání valivého odporu pneumatik. Silika dokáže snížit valivý odpor pneumatik až o 30 %, což může snížit spotřebu až o 6 %. Na druhé straně přítomnost siliky v běhounu zvyšuje přilnavost na mokru, a to až o 15 %. V tomto smyslu je silika „zázračným“ řešením, neboť dokáže vylepšovat oba navzájem protichůdné požadavky na pneumatiky – brzdění na mokru a spotřebu – současně. Přitom silika jako součást plniva ve směsích používaných při výrobě pneumatik se používá již desítky let. Ale skutečným hitem se stala až na počátku 90. let, kdy se začala aplikovat ve směsi běhounu. Do té doby se totiž v této části pláště nepoužívala, neboť to bylo drahé a na tehdejší metody zpracování běhounových směsí komplikované. První použití tzv. vysoce rozptýlené siliky ve směsi běhounu se váže raných 90. létům. Nejdříve v Evropě, posléze i v USA. Důvodem byly rostoucí ceny paliv, environmentální aspekty a uvědomění si možností, které silika v tomto směru nabízí. Využití siliky v pneumatikářském průmyslu je dlouhodobým výzkumným úkolem. Od 90. let minulého století se hovoří o několika generacích siliky, inovují se metody co nejrovnoměrnějšího rozptýlení částic, jejich molekulárního uspořádání a řada dalších aspektů. Přítomnost siliky v běhounu tak není sama o sobě zárukou jejího optimálního využití.