Pneurevue.cz » Aktuality » Průmysl » 20 000 pracovních míst v ohrožení
Více než 8 % pracovní síly koncernu Continental mohou postihnout plánovaná opatření zaměřená na úsporu nákladů. Ty by se měly snižovat o 500 milionů eur ročně počínaje rokem 2023. Restrukturalizační program na příštích deset let může mít za následek redukci pracovních místo o 15 000 už do konce roku 2023. Program nese název Transformation 2019 – 2029. Část pracovních míst budou mít na svědomí nižší výrobní objemy a uzavírání závodů. Další zaměstnanci mohou přijít o práci v důsledku prodeje části aktivit či přemístění pracovních míst do oblastí s nižšími náklady a výhodnější polohou. A konečně nemalá část pracovních míst bude ohrožena redukcí tradičních výrobních operací v důsledku přechodu na digitalizaci a tzv. 4. průmyslovou revoluci (Industry 4.0).
Současně však Continental plánuje rozvíjet své softwarové portfolio a vytvořit v něm mnoho nových pracovních příležitostí, stejně jako v dalších klíčových růstově zaměřených oblastech.
Plánované změny však mají mít zanedbatelný dopad na gumárenskou výrobu, minimálně v rané fázi. Zatím je známá jen jedna oběť programu Transformace 2019 – 2029, konkrétně se jedná o malajsijský závod Petaling Jaya, který ukončí výrobu v segmentu nákladních pneumatik na konci tohoto roku. Továrna momentálně zaměstnává 270 lidí.
Hůře jsou na tom závody jiných obchodních jednotek (OJ) Continentalu. Např. závod OJ Instrumentation & Driver HMI v německém Babenhausenu může propustit až 2200 zaměstnanců. V německém Rodingu stojí závod na vývoj a výrobu hydraulických komponentů pro spalovací motory, jehož produkce má být ukončena v roce 2024. Počet pracovních míst bude snížen o 320, zbývajících 220 pracovníků bude převedeno na jinou práci. Restrukturalizace čeká i závod v Limbachu-Oberfrohně, který vyrábí podobný sortiment jako ten v Rodingu. Ten dává momentálně práce 1230 lidem. Dalším v řadě je závod na výrobu motorových komponentů v italské Pise – i zde bude výrobě zastavena nebo výrazně redukována. O práci přijde kole půl tisícovky lidí. Za oceánem se chystá restrukturalizace závodů v Newport News (Virginie) a v Hendersonu (S. Carolina). Zde se jedná souhrnně asi o 1500 lidí v ohrožení. Tím výčet zřejmě neskončí, protože Continental posuzuje i další adepty na uzavření či omezení výroby. Transformace Continentalu bude společnost stát podle odhadu 1,1 miliardy eur, které vynaloží převážně do roku 2022.
„Náš restrukturalizační program je navržen tak, aby měl bezprostřední dopad a umožnil nám úspěšně a rychle čelit budoucím požadavkům na zdravou mobilitu. Stejně jako ostatní odvětví se i my musíme adaptovat extrémně rychle,“ řekl Elmar Degenhart, nejvyšší výkonný zástupce společnosti. Dodal, že si to vyžádá „plnou koncentraci a rozhodnou implementaci všeho, co je potřeba“ a že to „nás všechny posune na hranici možností a někdy ještě dál“. Degenhart rovněž prohlásil, že Continental ochrání své zaměstnance v nejvyšší možné míře a nabídne jim perspektivu pro budoucnost.