Pneurevue.cz » Aktuality » Obchod » Sezonní specialisté brzdí lépe. Až na malé výjimky
V nejnovějším produktovém srovnání celoročních pneumatik v rozměru 235/55 R17 103V/Y provedeném automobilovými kluby ADAC, ÖAMTC a TCS, nezanechalo sedm testovaných pneumatik zrovna oslnivý dojem. Pět dezénů je hodnoceno jen jako „dostatečný“ podle terminologie ADAC, či „podmíněně doporučitelný“ podle ÖAMTC a dva dokonce jako „nedostatečný“ (ADAC) či „nedoporučitelný“ (ÖAMTC).
Jako důvod ADAC uvádí, že testované dezény výrobců Bridgestone (Weather Control A005), Continental (AllSeasonContact), Goodyear (Vector 4Seasons Gen-2), Michelin (CrossClimate +), Nokian (Weatherproof), Uniroyal (AllSeasonExpert 2) a Vredestein (Quatrac Pro) představují pouze kompromis a nikdy nedosáhnou výkonů „specialistů“.
I když jsou celoroční pneumatiky se značením 3PMSF zákonem považovány za zimní pneumatiky, jsou pojmem „specialista“ zjevně míněny čistokrevné zimní pneumatiky vyvinuté jen a pouze pro zimní období, totéž platí i pro letní dezény. ADAC na svých webových stránkách jako důkaz představil odpovídající porovnání brzdné dráhy.
V tomto testu jsou porovnávány výsledky celoročních a letních pneumatik (na suché a mokré vozovce), resp. celoročních a zimních pneumatik (na sněhu a ledu). Referenční letní a zimní dosáhly v předešlých testech hodnocení „dobré“. S výjimkou dvou celoročních pneu značek Bridgestone a Goodyear v testu brzdění na mokru (z 80 na 0 km/h) jsou výsledky testovaných all season dezénů vždy horší než u specialistů pro příslušné roční období.
ADAC uzavírá, že celoroční pneumatiky jsou a stále budou pouze kompromisem. Tento argument ještě posiluje skutečnost, že testované zimní pneumatiky byly buď prémiových značek, nebo značek, které se tímto segmentem zabývají již delší dobu a mají s ním už jisté zkušenosti. Co teprve budgetové celoroční pneumatiky, které za prémiovými zaostávají o sto honů.
Celý článek včetě výsledkových tabulek si přečtěte v Pneu revue č. 4/2020
Ilustrační foto archiv